Антимонопольного комітету України за 2015 рік
Протягом 2015 року Рівненським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України розглянуто 85 заяв та подань щодо порушень законодавства про захист економічної конкуренції та проведено 5 перевірок дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції суб’єктами господарювання, за результатами яких було розпочато розгляд 23 справ та надано 10 рекомендацій щодо припинення дій, які містили ознаки порушення конкурентного законодавства.
За звітний період Відділенням розглянуто 25 справ та припинено 51 порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Відділенням надано 30 рекомендацій щодо припинення дій (бездіяльності), які містили ознаки порушень конкурентного законодавства.
До порушників застосовані штрафні санкції у розмірі 972,8 тис.грн., з яких сплачено 588,36 тис.грн. Економічний ефект від припинених порушень за січень- грудень 2015 року склав більше 49 млн.грн.
Територіальним відділенням розглянуто 7 справ, що стосувались зловживань монопольним (домінуючим) становищем.
Найбільш вагомими є наступні справи:
Припинено зловживання монопольним становищем з боку ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів» та КП «Комунальних» (м.Радивилів). Порушення полягало у введенні в дію тарифів на послуги з централізованого водопостачання для мешканців м.Радивилів з порушенням порядку їх введення та підприємствами були укладені договори на надання населенню послуг з централізованого водопостачання, умови яких не відповідали вимогам нормативно - правових актів та могли ущемлювати інтереси споживачів.
Порушення припинено, на підприємства накладено штраф загалом у розмірі 140 тис.грн.
Крім цього, по іншій справі було встановлено, що Кузнецовське міське комунальне підприємство неправомірно змінило методику та порядок нарахувань мешканцям приватних індивідуальних житлових будинків в м.Кузнецовськ, помешкання яких не обладнані приладами обліку тепла, за послуги централізованого опалення, з порушенням умов чинних договорів, укладених підприємством з споживачами. Крім того, укладені з споживачами договори на дані послуги не відповідали вимогам нормативно правових актів. За вказане порушення на Кузнецовське МКП було накладено штраф у розмірі 136 тис. грн та зобов’язано припинити порушення.
Протягом року розглянуто 9 справ про антиконкурентні дії органів місцевого самоврядування (з них: 2 справи щодо порушення з боку органів місцевого самоврядування, які не провели конкурс з вивезення твердих побутових відходів у містах та селищах міського типу Рівненської області, 5 справ, що стосувалися затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги та порушення 15-ти денного терміну доведення до споживачів інформації про зміну тарифів, 2 справи щодо застосування різних ставок орендної плати для суб’єктів господарювання, які використовували земельні ділянки однакового цільового призначення).
Як приклад, Відділенням припинено порушення з боку виконавчого комітету Радивилівської міської ради, який своїми рішеннями затвердив тарифи на житлово-комунальні послуги суб’єктам господарювання КП «Комунальник» та ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів», які надають послуги для споживачів м.Радивилів та порушив порядок введення даних тарифів в дію. В рішеннях було зазначено, що вони набирають чинності з моменту їх опублікування. Споживачі ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів» були змушені за 19 днів безпідставно сплачувати більший розмір коштів від неправомірно введених тарифів за послуги централізованого водопостачання. Споживачі КП «Комунальник» були змушені за 15 днів безпідставно сплачувати більший розмір коштів від неправомірно введених тарифів за послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, вивіз рідких нечистот та за 12 днів сплачувати більший розмір коштів від неправомірно введених тарифів за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Аналогічно були виявлені порушення з боку виконавчого комітету Корецької міської ради, який своїми рішеннями про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для споживачів м.Корець, порушивши термін введення даних тарифів в дію.
Також територіальним відділенням була розглянута справа щодо бездіяльності Зарічненської селищної ради щодо невизначення у встановленому порядку переліку житлово-комунальних послуг (вивезення побутових відходів), право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, і – як результат цього не проведення конкурсного відбору виконавців житлово-комунальних послуг у селищі. Крім того, Зарічненської селищною радою було прийнято рішення, яким було надано дозвіл КП «Добробут» в роботі застосовувати тарифи на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, централізованого водопостачання та водовідведення, яким були встановлені тарифи для інших суб’єктів господарювання.
Аналогічно була розглянута справа щодо дій Здолбунівської міської ради, які полягали у не визначенні у встановленому порядку переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах ( вивезення твердих побутових відходів), і – як результат цього не проведення конкурсного відбору виконавців житлово-комунальних послуг у місті. Крім того, Здолбунівська міська рада своїм рішенням встановила понижуючий коефіцієнту орендної ставки за використання нерухомого комунального майна для вітчизняних суб’єктів господарювання та надала окремим суб’єктам господарювання пільги чи інших переваги, які ставлять їх у привілейоване становище порівняно з конкурентами та могли призвести до спотворення конкуренції. Також були виявлені порушення щодо затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в м.Здолбунів, в яких не враховані окремі вимоги Типових правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067.
У 2015 році актуальною була робота Відділення щодо дотримання вимог Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції». Основними видами порушень у вигляді недобросовісної конкуренції та дій, що мали ознаки зазначених порушень, було поширення інформації, що вводила в оману споживачів. Відділенням було надано ряд рекомендацій суб’єктам господарювання, що здійснюють свою діяльність на ринку виробництва молочних продуктів, стоматологічних послуг, кондитерських виробів, роздрібної торгівлі фармацевтичними товарами тощо. Протягом року Відділенням надано 15 рекомендацій щодо припинення дій, які містили ознаки недобросовісної конкуренції.
Так, Рівненським обласним територіальним відділенням проводилось дослідження наявності ознак порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції в діях ПП «Омега-Буд», що здійснює діяльність на ринку виконання будівельних робіт, за ознаками, передбаченими статтею 15¹ Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції”.
В ході розгляду проведення дослідження встановлено, що на спеціальних рекламних конструкціях (білбордах) було виявлено рекламне оголошення наступного змісту: «Стяжка та штукатурка механізована без усадок та тріщин ідеально рівно та швидко, приватний будинок за 1 добу…». Зазначене рекламне оголошення було розміщено ПП «Єлізія» на замовлення ПП «Омега-Буд», згідно договору №76 від 14 липня 2014 року. У згаданому рекламному оголошенні відсутні примітки чи роз’яснення ПП «Омега-Буд» щодо спеціальних умов надання послуг.
Згідно з приписами статті 7 Закону України „Про рекламу” основними принципами реклами є законність, точність, достовірність використання форм та засобів, які не завдають споживачам шкоди. Інформація в рекламі про строки виконання робіт як одна із суттєвих умов придбання товарів, є одним із факторів, що може вплинути на вибір споживачем продавця товару. Споживач, орієнтуючись на строки виконання робіт, надасть перевагу тому продавцю, який, зокрема, запропонує стисліше терміни надання послуги.
Таким чином, дії ПП «Омега-Буд» по розміщенню на білбордах рекламної інформації: «Стяжка та штукатурка механізована без усадок та тріщин ідеально рівно та швидко, приватний будинок за 1 добу…» містять ознаки порушення, що передбачене статтею 151 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", у вигляді поширення суб’єктом господарювання інформації, що вводить в оману, шляхом повідомлення суб’єктом господарювання невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, зокрема, внаслідок обраного способу їх викладення, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб'єкта господарювання.
Територіальне відділення надало обов’язкові для виконання рекомендації щодо припинення поширення неповної та неправдивої інформації. Рекомендації було виконано, порушення припинено.
Також, протягом року відділенням було припинено порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції з боку ПАТ «Дубномолоко», яке, розміщуючи на етикетці продукції неточну інформацію про споживчі властивості, характеристики Продукції у вигляді напису «з гірчицею Баварською», яка фактично відсутня у складі самого продукту, поширило у такий спосіб неточну інформацію та вчинило дії, які є ознаками порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, передбаченого статтею 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», у вигляді поширення інформації, що вводить в оману, шляхом повідомлення невизначеному колу осіб неточних відомостей, внаслідок обраного способу їх викладення, які можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб’єкта господарювання. На вимогу рекомендацій територіального відділення ПАТ «Дубномолоко» припинило порушення та привело свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.
Крім цього, за звітний період відділенням розглянуто 5 справ, що стосувалися інформаційних порушень, 4 справи щодо антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання та надано 49 рекомендацій для суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на соціально вагомих ринках щодо недопущення ними вчинення порушень конкурентного законодавства.
Переважну більшість порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій становили порушення у сфері державних закупівель, які стосувались спотворення результатів торгів.
Зокрема, територіальне відділення оштрафувало на 518 тис.грн. ТзОВ «Хім-комплект» та ТОВ «Енергохімсервіс» (м.Київ), що узгодили між собою умови участі у торгах при проведенні Рівненською АЕС процедури закупівлі («Пластмаси інші, у первинних формах; смоли іонообміні (флокулянт)»).
Протягом року особлива увага приділялася налагодженню ефективного діалогу з громадськістю для забезпечення відкритості роботи територіального відділення. З цією метою працює суб-сайт, де висвітлюються поточні новини про діяльність відділення. З метою адвокатування конкуренції проведено ряд заходів з представниками бізнесу та громадськості.
Загальна кількість заходів зв’язку відділення із ЗМІ та громадськістю складає 357 одиниць, а саме: виступів на телебаченні – 3, виступів на радіо – 5, розміщення повідомлень в друкованих виданнях – 5, в інших засобах масової інформації (в тому числі участь у «круглих столах», семінарах, нарадах, засіданнях громадських рад) – 344.
За звітний період територіальним відділенням та місцевими органами державної влади здійснено 332 заходи щодо проведення спільних консультацій, обміну інформаціями, які стосувалися проблемних питань регіону.
У звітному періоді, відповідно до доручень Голови Комітету, підготовлені та проведені Дні відкритих дверей з питань захисту конкуренції в Рівненській області та районних центрах (в травні – Рівненська облдержадміністрація, червні – Млинівська райдержадміністрація, липні – Радивилівська міська рада, серпні – Демидівська селищна рада, вересні – Зарічненська селищна рада, жовтні – Гощанська селищна рада, листопаді – Володимирецька селищна рада, грудні – Рівненська міська рада).
Опис справи № 05-03/13-15
Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції передбаченого пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України
«Про захист економічної конкуренції»
Порушники:
ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» (
Товарні межі ринку:
Державні закупівлі «Пластмаси інші, у первинних формах; смоли іонообміні (флокулянт)».
Територіальні межі:
Рівненська атомна електростанція
Часовий період:
Березень 2015 року.
Короткий зміст обставин справи:
ТОВ «ХІМ-КОМПЛЕКТ» та ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» домовились між собою з метою забезпечення необхідної перемоги ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» на торгах, і як наслідок, призведення до проведення несправжнього змагання, спотворення результатів торгів.
Дії відділення (методи дослідження, використані нормативні документи, суб’єкти співпраці тощо):
Нормативні документи використані у справі:
1. Закон України «Про захист економічної конкуренції».
2. Закон України «Про здійснення державних закупівель»
3. Дослідження щодо отримання необхідних документів в один день у уповноважених органах, зокрема у:
- Державного реєстратора Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції в Київській області;
- ДП «Інформаційний центр»;
- Державної податкової інспекції Подільськоого району м. Києва;
- Головного управління юстиції м. Києва;
- приватного нотаріуса Литвиновою Н.М. було завірено копії необхідних документів.
4. Дослідженням наявності можливих відносин між Учасниками було встановлено родинні зв’язки між Учасниками торгів, так, Занін Максим Юрійович, власник ТОВ «Ененргохімсервіс», одружений на Оксані Сергіївні Заніній, яка раніше мала прізвище Миротворцева. Миротворцева Ніна Федорівна є власником ТОВ «Хім-Комплект» та приходиться матір’ю Заніній Оксані Сергіївні.
5. Аналіз з’єднань абонентів мобільного зв’язку показав чисельні дзвінки між керівництвом Учасників торгів а також до працівників товариств у 2014 та 2015 роках.
6. Наявність існування сталих господарсько-ділових стосунків підтверджена Договорами між ТОВ «ХІМ-КОМПЛЕКТ» та ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» та проведеними розрахунками з поставки товарів (робіт, послуг).
Кваліфікація:
- порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
Розмір накладених штрафних санкцій:
ТОВ «ХІМ-КОМПЛЕКТ» 68 000 (шістдесят вісім тисяч) гривень
Та ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» 68 000 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
Результати прийнятого рішення для захисту економічної конкуренції:
Визнано ТОВ «ХІМ-КОМПЛЕКТ» та ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» такими що вичинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів).
Суспільні наслідки:
ТОВ «ХІМ-КОМПЛЕКТ» та ТОВ «ЕНЕРГОХІМСЕРВІС» позбавлено права приймати участь у державних закупівлях.
Інформація щодо оскарження рішення в судовому порядку (стан розгляду, реквізити):
Оскаржень в судовому порядку не було.
Опис справи № 05-03/4-15
Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції передбаченого статтею 151 Закону України
«Про захист від недобросовісної конкуренції»
Порушник:
ТзОВ «МаКра Прод Рівне» (ЄДРПОУ 39309048, вул. Данила Галицького, 25, м. Рівне, 33023).
Товарні межі ринку:
Реалізація фасованих у власну упаковку кондитерських виробів.
Територіальні межі:
Рівненська область.
Часовий період:
Січень-квітень 2015 року.
Короткий зміст обставин справи:
ТзОВ «МаКра Прод Рівне» розмістило недостовірні відомості на коробках сувенірних наборів цукерок «Петро Дорошенко» та «Іван Мазепа» щодо виробника цукерок, що входять до вищезгаданих сувенірних наборів, дати виготовлення і пакування та способу виготовлення.
Дії відділення (методи дослідження, використані нормативні документи, суб’єкти співпраці тощо):
Нормативні документи використані у справі:
7. Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції».
Кваліфікація:
- порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене статтею 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», у вигляді поширення інформації, що може ввести в оману, шляхом повідомлення невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, внаслідок обраного способу їх викладення, які можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб’єкта господарювання.
Розмір накладених штрафних санкцій:
Надано рекомендіції.
Результати прийнятого рішення для захисту економічної конкуренції:
Припинено поширення інформації, що може ввести в оману, шляхом повідомлення невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, внаслідок обраного способу їх викладення, які можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб’єкта господарювання.
Суспільні наслідки:
Отримання споживачами достовірної інформації щодо товару.
Інформація щодо оскарження рішення в судовому порядку (стан розгляду, реквізити):
Оскаржень в судовому порядку не було.
Опис справи 03-1/05-15
Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачені частиною першою та пунктом 1 частини другої статті 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції”
Територіальне відділення:
Рівненське обласне
Порушник:
Державного підприємства «Радивилівський комбінат хлібопродуктів»
Ринок:
1. Надання послуг централізованого водопостачання на території м.Радивилів Рівненської області.
Товарні межі:
Послуги з централізованого водопостачання
Територіальні межі:
Територіальні (географічні) межі м.Радивилів де розташованні власні діючі водопровідні мережі, що перебувають у володінні та користуванні державного підприємства
Часовий період:
2012 - 2014 роки
Короткий зміст обставин справи:
У ході проведення дослідження щодо дій виконавчого комітету Радивилівської міської ради та ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів» на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, під час встановлення рішенням № 51 від 27 серпня 2014 року «Про встановлення тарифів на водопостачання» та введенні їх в дію з боку ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів» в м.Радивилів було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання.
В ході подальшого розгляду справи Відділенням було доведено, що дії ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів», які полягають у введенні з 01 вересня 2014 року в дію тарифів на послуги з централізованого водопостачання для мешканців м.Радивилів, встановлених рішенням виконавчого комітету Радивилівської міської ради № 51 від 27.08.14р. з порушенням порядку їх введення, визначеного частиною п’ятою статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- дії ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів» щодо укладання договорів на надання населенню послуг з централізованого водопостачання, умови яких не відповідають вимогам нормативно - правових актів та можуть ущемлювати інтереси споживачів, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та пунктом 1 частини другої статті 13 цього Закону, у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуги), які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Дії відділення (методи дослідження, використані нормативні документи, суб’єкти співпраці тощо):
1.Відповідача зобов’язано припинити порушення та провести перерахунок споживачам за 19 днів дії неправомірно введення тарифів за послуги з централізованого водопостачання та привести договори на надання послуг з централізованого водопостачання у відповідність до вимог нормативно-правових актів та законодавства про захист економічної конкуренції у двомісячний строк з дня отримання рішення.
2.Порушення було невизнано та не припинено.
Нормативні документи використані у справі:
1.Закон України „Про захист економічної конкуренції ”.
2.Методика визначення монопольного (домінуючого) становища суб’єктів господарювання на ринку (надалі – Методика), яка затверджена розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.02р. №49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.02р. №317/6605.
3. Закон України «Про житлово-комунальні послуги»,
4. Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 № 390 «Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів»
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630«Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»
Кваліфікація:
- пункт 1 частини другої статті 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції”;
- частина перша статті 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції”
Розмір накладених штрафних санкцій:
100 000 гривень.
Результати прийнятого рішення для захисту економічної конкуренції:
-
Інформація щодо оскарження рішення в судовому порядку (стан розгляду, реквізити):
Рішенням господарського суду Рівненської області від 03.09. 2015 року у справі №918/733/15, залишеним без змін постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 24.11.2015р. у даній справі, в задоволенні позову ДП «Радивилівський комбінат хлібопродуктів» до Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення № 6 від 14.05.2015 року відмовлено.