25 РОКІВ ВОЛИНСЬКОМУ ОБЛАСНОМУ ТЕРИТОРІАЛЬНОМУ ВІДДІЛЕННЮ
АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ
Волинське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (надалі – Відділення) створене 18 травня 1994 року.
Антимонопольний рух на Волині має свою історію і започаткований вмілим організатором і керівником Володіним Анатолієм Володимировичем, який 14 років присвятив становленню та розвитку конкуренції в області. Гупало Віктор Михайлович очолив Відділення в 2008 році та керував ним 5 років до лютого 2014 року, з березня 2014 року до жовтня 2018 року виконував обов’язки голови Відділення Луговий Сергій Андрійович, з жовтня 2018 року керує Відділенням Іванов Дмитро Петрович.
З самого початку свого існування Відділення активно включилося в процеси демонополізації економіки області. Всього процесами демонополізації в області було охоплено понад 50 соціально важливих товарних ринків в галузі АПК, промисловості, нафтопродуктів, транспорту, будівництва, торгівлі, громадського харчування, фармації та ін., що дозволило створити належні умови для формування конкурентного середовища та вступу на ці ринки нових суб’єктів господарювання.
Упродовж 1994-2019 років Відділенням проведено 904 перевірки, розглянуто 963 справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції(надалі – конкуренційне законодавство), понад 80 заяв про узгоджені дії та концентрацію. Внаслідок вжитих запобіжних заходів припинено 3047 порушень конкуренційного законодавства та дій за їх ознаками. З порушників стягнуто до держбюджету штрафних санкцій на суму 4,9 млн. грн., відшкодовано плату споживачам за ненадані або надані в неповному обсязі послуги в сумі 17,7 млн. грн.. Економічний ефект від припинення порушень у вигляді зниження цін(тарифів) на товари, роботи (послуги) на вимогу Відділення за 1994 - 2019 роки склав 337,5 млн. грн.. Загальні економічні результати роботи Відділення за 25 років склали 360,0 млн. грн.
Пріоритетними напрямами в діяльності Відділення були і на сьогодні є запобігання, виявлення та припинення порушень конкуренційного законодавства на соціально значимих ринках агропромислового комплексу, продовольчих товарів, освіти, медицини, нафтопродуктів, транспорту, будівництва, адміністративних, житлово-комунальних послуг, послуг природних монополій та ін.. Зазначені ринки знаходяться під систематичним контролем Відділення: ведеться постійний моніторинг цінової ситуації, здійснюються планові та позапланові перевірки суб'єктів господарювання, розглядаються справи (заяви) про порушення конкуренційного законодавства.
Найбільш вагомі справи, які розглянуті Відділенням були 8 справ, передані для прийняття рішення Тимчасовими адміністративними колегіями Комітету. На порушників накладено штрафних санкцій у загальному розмірі 1,334 млн. грн..
Крім того, до вагомих можна віднести справи, розглянуті безпосередньо Відділенням на соціально важливих ринках Волинської області.
Зокрема, за результатами проведених перевірок, розгляду заяв та за власною ініціативою Відділенням розглянуто тільки в 2008-2017 роках 26 справ про порушення конкуренційного законодавства на ринках хліба та хлібобулочних виробів, продовольчих товарів, заготівлі молока для промислової переробки, переробки цукрових буряків на давальницьких умовах, обов'язкових ветеринарних послуг. На порушників накладено штрафних санкцій в загальному розмірі 628,0 тис. грн.
При цьому, на виконання вимог Відділення молокозаводами, які здійснюють заготівлю молока для промислової переробки в області, знижено в 2012-2018 роках оптово-відпускні ціни на молочну продукцію та підвищено закупівельні ціни на молоко, економічний ефект від якого склав понад 144,0 млн. грн.
Водночас, Відділення зосереджувало свою увагу на соціально значимих ринку послуг природних монополій, в тому числі послуг з приєднання до інженерних мереж, транспорту, будівництва, світлих нафтопродуктів та суміжних до них ринків. Зокрема, в 2009-2019 роках Відділенням розглянуто 27 справ про порушення конкуренційного законодавства на вищезазначених ринках. На порушників накладено штрафних санкцій в загальній сумі 838,0 тис. грн..
Відділенням здійснювався контроль у сфері державних/публічних закупівель. Всього в 2009-2019 роках розглянуто 53 справи про антиконкурентні узгоджені дії у сфері державних/публічних закупівель, за результатами яких на порушників накладено штрафних санкцій в загальній сумі - 1,930 млн. грн.
Особливу увагу в 2009-2019 роках Відділення приділяло виявленню та припиненню недобросовісної конкуренції, в тому числі введення споживачів в оману. За результатами розгляду подань контролюючих органів, заяв підприємців та за власною ініціативою розглянуто 112 справ, за результатами яких на порушників накладено штрафних санкцій в загальному розмірі 938,0 тис. грн.
Двадцятип’ятирічний досвід колективу Відділення переконливо свідчить, що досягнення позитивного соціально економічного результату можливе лише при тісній взаємодії і співпраці з правоохоронними, контролюючими органами, органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання та громадянами. Саме в цьому напрямку Відділення планує свою роботу і надалі.
Прес-служба Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.